Szanowni Państwo
w nawiązaniu do ustaleń zapadłych na Walnym Zebraniu w dniu 18 maja br.
Zarząd SO Biprostal uprzejmie prosi o składanie wniosków do Planu Ogólnego miasta Krakowa.
Wnioski należy składać do Prezydenta Miasta Krakowa wyłącznie za pomocą
„FORMULARZA PISMA DOTYCZĄCEGO AKTU PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO”
w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.
Formularz dostępny jest w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa,
ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków, (dziennik podawczy) oraz zamieszczony w Biuletynie Informacji
Publicznej Miasta Krakowa na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne
(w zakładce WZORY).
Przed wypełnieniem treści należy go pobrać ze strony UMK,
a następnie wypełnić.
Wzór wypełnionego wniosku zamieszczamy poniżej.
W pkt. 7.1. można wpisać swoje uzasadnienia wniosku.
Przykładowy wzór uzasadnienia:
Wnosimy o objęcie działek nr. 250/2, 251/2, 252/2, 254/10, 254/11, 255/7, 255/10, 256/2 obręb 5 jednostka ewidencyjna Krowodrza, strefą zieleni i rekreacji. Jest to teren rodzinnego ogrodu działkowego (ROD „Cichy Kącik”) Zgodnie z ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, jako stały element infrastruktury gmin, ogrody winny być uwzględniane w ich rozwoju, a organy gmin tworzyć do tego warunki. Objęcie w/w strefą umożliwi ujawnienie Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Planie Ogólnym Gminy, co przełoży się na prawa rodzin – działkowców, pielęgnujących oraz dążących do utrzymania terenów zielonych w mieście. Objęcie strefą zakazującą ujawnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Planie Ogólnym Gminy groziłoby jego likwidacją (art. 19 ust. 2 ustawy o ROD). Stabilizacja prawna będzie sprzyjała podnoszeniu standardu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ogrody działkowe są obszarem o wysokiej bioróżnorodności, ich ochrona planistyczna realizuje prawo UE oraz krajowe; są ważnym element infrastruktury zielonej gminy; służą realizacji zadań gminy, pełniąc istotne funkcje społeczne: wsparcia socjalnego, integracji społeczności lokalnej i międzypokoleniowej, aktywizacji seniorów, edukacji ekologicznej dzieci, promocji zdrowego trybu życia.
Obszary otaczające ROD „Cichy Kącik” oraz inne ogrody działkowe z uwagi na położenie w pobliżu rzeki Rudawy są siedliskiem i ostoją chronionych gatunków zwierząt. Są także istotnym elementem tras migracji zwierząt. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa pismem znak WS-07.6150.12.2024.BH z dnia 16.05.2024r. potwierdza fakt, cyt: „ich położenia w pobliżu rzeki Rudawy oraz kompleksu leśnego, które pełnią rolę ostoi jak również istotnego korytarza migracji zwierząt.” Otoczenie rzeki Rudawy stanowi również jeden z ważniejszych korytarzy przewietrzania miasta Krakowa jak również korytarzy ekologicznych miasta Krakowa. Są to również tereny zalewowe, na których z zasady NIE MOŻE powstawać ani budownictwo wielorodzinne ani obiekty infrastruktury użytkowej.
Nadmierne zabetonowanie tego obszaru mogłoby okazać się tragiczne w skutkach. Beton bardzo ogranicza możliwości wsiąkania wody oraz kumuluje energię, która bardzo trudno przenika na obszary bezpośrednio z nim sąsiadujące. Ponieważ dni gorących rokrocznie przybywa, co jest tego następstwem - ilość energii stale rośnie. Taka kumulacja w znaczący sposób utrudnia roślinom, w szczególności drzewom, funkcjonowanie i spełnianie funkcji przeciwdziałania skutkom zmian klimatu.
Betonoza wpływa również na spadek jakości powietrza. Widać to szczególnie w Krakowie, gdzie występuje jeden z najgorszych wskaźników jakości powietrza w Europie. Sucha i nagrzana powierzchnia jest przyczyną zwiększenia udziału ilości pyłu oraz wielu bardzo szkodliwych substancji chemicznych dla zdrowia ludzi. Takie brudne powietrze jest doskonałym siedliskiem dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Należy dążyć do eliminacji wszelkich czynników zanieczyszczających powietrze, m.in. poprzez pozostawianie jak największej możliwej przestrzeni biologicznie czynnej.
Zachowanie funkcji zieleni i rekreacji na w/w działkach wpisuje się w proekologiczne działania mające na celu ograniczenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Zmiana dotychczasowego przeznaczenia gruntów na grunty inwestycyjne pod zabudowę wiązałoby się z radykalnym zmniejszeniem powierzchni biologicznie czynnej.
Wnioski można składać w formie:
1. papierowej - osobiście w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa (dzienniki podawcze, stanowiska informacyjno- podawcze)
2. listownie na adres Urzędu Miasta Krakowa (ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków)
3. elektronicznej - za pomocą poczty elektronicznej (na adres: wnioski-bp@um.krakow.pl) lub platformy ePUAP.
Aktualizacja
27-05-2020
cd. koronawirus
Aktualne zasady i ograniczenia
2019-10-18
WJAZD NA TEREN OGRODU ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY
2019-10-01
OKRESOWY PRZEGLĄD INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
2018-04-13
Wiosenne odświeżenie wizerunku
2018-04-09
Niedługo puszczamy wodę!
2018-03-21
2017-10-30
Czas na jesienne zamknięcie wody!
2017-07-01
Indywidualne podłączenia wody do altan
2017-06-27
Remont rurociągu - kolejna nitka
2017-06-06
Remont rurociągu - etap pierwszy
Uprzejmie informujemy, że w dniu 12 czerwca 2017 (poniedziałek) rozpocznie się remont trzeciej nitki rurociągu ogrodu.
W związku z tym prosimy użytkowników działek nr 27-38 o usunięcie do tego dnia wszelkich sprzętów, kompostowników, przesadzenie roślin, które rosną na trasie wykopu dla rurociągu. Trasa koparki i pryzmy wykopywanej ziemi będzie miała szerokość ok. 2 metrów.
W załączeniu plan z trasą przebiegu rurociągu trzeciej nitki.